15.6.2019
 
Site içi arama
Ad :
Soyad :
Telefon :
   

REFLÜ

Reflü nedir?
Midede ne varsa onun yemek borusuna ve ağıza gelmesidir. Yemeklerden sonra reflü olması belirli bir sayıya kadar fizyolojik ve normaldir. Yenilen gıdalar, mide asidi ve pepsin varsa safranın ağıza doğru gelmesi reflüyü yaratır.

Peki reflü bir hastalık mıdır?
Reflü genelde her yemekten sonra normalde olabilen, günde 10-15 kez gerçekleşebilen mideyle ilgili bir olaydır. Ancak bunun şikâyete neden olması durumuna reflü hastalığı denilir. Yani reflü herkeste meydana gelmektedir. Kişide şikayet yaratmıyorsa fizyolojik ( normal reflü ) , kişide şikayet yaratıyorsa patolojiktir ( reflü hastalığı ). Reflü hastalığının farklı organlarla ilgili birçok belirtisi olabilir: Yemek borusunda yanma, göğüs ağrısı, yutma sırasında ağrı ve takılma hissi, öksürük, ses kısıklığı, boğazda gıcık hissi, astım krizi şeklinde nöbetler, hıçkırık, göğüs orta kısmı alt uçta bir cisim varmış gibi hissetmek, midede yanma ve hazımsızlık hissi... Genellikle bir şeyler yendiği zaman, gazlı bir şeyler içildiği zaman midenin genişlemesi ve midedeki havanın sıkışmasına bağlı olarak bazı geri kaçırmalar olabilir. Ancak bunun hastalık olması için kişiyi rahatsız edecek bazı belirtilerin ortaya çıkması gerekir.

Reflü bir hastalığın nedeni veya sonucu olabilir mi? Örneğin ülser sonrasında ya da öncesinde reflü oluşabilir mi?
Reflü özellikle yemekborusunun altındaki mide geçişinde bulunan kapının çalışma bozukluğundan kaynaklanır. Buna eşlik eden başka faktörler de vardır. Örneğin midenin boşalımının iyi olmaması veya midenin boşalmasını engelleyecek mide çıkışında bir daralma olması reflüye neden teşkil eder. Bu daralmaya çoğu kez ülser de neden oluşturabilir. Bu gibi durumlarda reflünün oluşumu daha da kolaylaşır. Bunun yanında reflüye bağlı aspirasyon pnömonisi dediğimiz akciğer enfeksiyonu ve kronik farenjit de çıkabilir.

Reflü hastalığının nedeni nedir ?
Yemek borusunun hemen altında basınçla çalışan bir kapı bulunmaktadır. Bu kapının çalışmasının bozulması, yani kapı basıncında geçici veya devamlı azalmalar söz konusudur. Bu kapı basıncının azalıp artmasında birçok faktör etkilidir. Örneğin beslenme, stres, midenin boşalmasındaki problemler, bu kapıda bulunan yapısal bozukluklar ve birtakım ilaçlar gibi faktörler reflüye ve reflü hastalığına neden olabilir. Mideden gelen asit, safra, pepsin gibi tahriş edici maddeler yemek borusu alt bölümünde ve ulaştığı alana kadar tüm bölgelere zarar verir. Asit bu bölgede mukozayı yakar, sinir uçlarını uyararak ağrı ile yanma oluşturur. Reflü oluşumunun bir başka nedeni de karın içi basıncını artıran durumlardır. Özellikle kilolu , kabız ve gebe olanlarda mide içeriğinin geriye doğru kaçışı meydana gelir. Hamilelikte de bu mantıkla reflü çıkabilir. Bebeğin büyümesiyle annenin mide içi basıncı artar ve mideden yukarıya doğru kaçışlar olur.

Şişman insanlarda risk fazla mı?
Evet, reflü şişman insanlarda daha fazla görülür. Nedeni yağlanmayla birlikte karın içi basıncının artması. Biz bu nedenle reflüsü olan şişman hastaların öncelikle zayıflamasını istenmektedir. Çünkü yağlarla birlikte karın içi basınç artınca mideden geri kaçışlar sıklaşır.

Ses kısıklığı neden oluyor?
Reflü sırasında mideden yukarıya çıkan asit ve safra ses tellerini tahriş eder. Orada bir ödem meydana getirir. Buna bağlı olarak da seste kısılmalar, çatallaşmalar olur. Reflünün tedavisi bu problemi de ortadan kaldırır.

Astım ile reflü arasında ilişki var mıdır?
Mide üst bölümünde ağrı, midede yanma hissi, göğüste baskı hissi, göğüs ağrısı, kuru öksürük, özellikle gece ağza mide içeriğinin gelmesi. Gece oluşan bu kaçışlar önemli sorunlara neden olabilir. Kişi uyurken bilinçsiz olduğundan midesinden yukarıya gelen bu maddeler nefes borusuna kaçabilir ve hasta öksürerek uyanır. Hatta bazen reflü astım krizine benzer belirtilerle kendini gösterir. Hastaların uzun süre astım diye takip edilmesi söz konusu olabilir. Başarısız tedavi olarak değerlendirilip gereksiz ilaç kullanımlarına ve sık değiştirmelere sebep olabilir. Boğazda gıcık ve takılma hissi, kronik farenjitin belirtileri de reflüde sıkça görülür. Hatta bazen midedeki asit ve diğer maddeler o kadar büyük oranda hastanın nefes borusuna kaçar ki zatürree nedeni olabilir. Ses kısıklığı ve hıçkırık da reflünün diğer belirtileri arasındadır