16.6.2019
 
Site içi arama
Ad :
Soyad :
Telefon :
   

kc biyopsi 2.jpg 4.11.2008 23:33:59 anında eklendi.kc biyopsi.jpg 4.11.2008 23:34:12 anında eklendi.

 

Karaciğer biyopsisi nedir ?

Karaciğer hastalığı olan hastalarda zedelenmenin ağırlığını ve/veya nedenini belirlemek için yapılan bir işlem olup,özel bir iğne ile karaciğerden küçük bir örneğin alınması işlemidir. Örneğin mikroskopla incelenmesi sonucunda hastalık hakkında önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Karaciğer biyopsisi öncesi hazırlık nasıldır ?  Biyopsi yapılmasına karar verilen hastanın önce kanamaya eğilimi olup olmadığı kan testleri ile araştırılmakta ve eğer biyopsi yapılması sakınca yoksa biyopsi yapılmaktadır Yine işlem öncesinde veya sırasında karaciğerin ultrason ile görüntülenmesi tercih edilmektedir. Kanamaya eğilimli  bir durum  varsa kan değerlerindeki  bozukluklar giderildikten sonra biyopsisi yapılmaktadır. Biyopsi sırasında tercihen aç olunmalıdır.  

Karaciğer Biyopsisi nasıl   yapılır ? Biyopsi alınacak yere uyan  karın bölgesi  ve karın zarı lokal anestezik maddeler ile uyuşturulur. Hastanın biyopsi alınırken  koopere olması tercih edildiğinden dolayı sakinleştirici ve anestezik ilaçların yapılmaması tercih edilir. 

Karaciğer biyopsisi işlemi ağrılı mıdır ? Hayır. Karaciğer biyopsisi işelemi  ağrısıdır. Hastalar ağrı ve acı hissetmezler.  

Karaciğer biyopisi işlemi ne kadar sürmektedir ? Toplam işlem süresi 5 dakika kadar sürmektedir.  

İşlem Nereden yapılmaktadır ? Karnın sağ tarafından kaburgalar arasından yapılmaktadır   İşlem sonrasında  ne yapılır ?

Hastanın hastanede kalmasına gerek var mıdır ? 
İşlemden sonra hasta 4 saat kadar  müşahade altında tutulur ve bu süre zarfında  sağ tarafına yan yatar vaziyette takip edilir. Vital bulgu takibinde sorun olmayan hastalar bu sürenin sonunda evine gönderlir.